تصویر : http://rozup.ir/view/1997502/nbzg_shahid_moghadam3.png با مجوزهای لازم به صنعا پرواز کردیم/ به مجوز عربستان نیازی نداشتیم
پایگاه خبری بسیج دانشجویی شهید مقدم

تبلیغات

aparat

برای مشاهده نماهنگ های ما کلیک کنید

موضوعات

 • فراخوان ها
 • اخبار
 • مباحث دینی
 • گرامیداشت ها
 • آهنگ های مذهبی
 • نرم افزار های اسلامی
 • کتاب های الکترونیک مذهبی

اطلاعات کاربری

عضو شويد
فراموشی رمز عبور؟

نام کاربری :
رمز عبور :


عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

آرشیو

زندگینامه شهدا

  شهید جهان آرا  شهید چمران  شهید مطهری  شهید بهشتی  شهید همت  شهید بابایی  شهید فهمیده

وصیتنامه شهدا

  وصیت شهدا

بار کد QRcode سایت

  فقط کافيست دوربين گوشي موبايل خود را بر روي تصوير زير بگيريد و درصورتيکه نرم افزار اسکنر QR Code را داشته باشيد مستقيما به سایت ما متصل شوید. خدمتی نوین از پایگاه بسیج شهید مقدم


آخرین عناوین

خلبان هواپیمای امدادرسان ایرانی: کمتر از ۱۰ دقیقه بعد پیام آمد که عربستان برای شما هواپیمای جنگده به پرواز در آورده است. «هواپیماهای جنگنده عربستان به ما خیلی نزدیک بودند؛ یکی نزدیک بال هواپیما بود و یکی دیگر زیر هواپیما حرکت می کرد و اخطار می داد.»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، کاپیتان صداقت نیا با حضور در بخش خبری مشروح 13 شبکه خبر درباره جزئیات حادثه فرودگاه صنعا و رویارویی جنگنده های سعودی، بمباران فرودگاه صنعا و بازگشت هواپیما به کشور گفت: پرواز ما یک پرواز کمک رسانی حامل 10 تن بار دارو و شماری از عزیزان هلال احمر بود.

وی افزود: هواپیما چارتر از تهران به سمت فرودگاه صنعا بود. مسیر ما از سمت دریای عمان، شرق شهر بندرعباس و مرز هوایی عمان و در نهایت یمن بود.

 

وی تصریح کرد: این مسیر یک مسیر طولانی بود، اما به این علت که می خواستیم از مرزهای امارات و عربستان دور باشیم، این مسیر را چندین بار رفتیم و برگشتیم.

 

خلبان صداقت نیا گفت: مجوزهای قانونی را بر اساس قوانین بین الملل از دو کشور رویت کردیم، بخش بار را خود بنده رویت کردم؛ حتی مقداری از بار در بخش باری هواپیما جا نشد و ما آن را داخل خود هواپیما قرار دادیم و با مجوزهای لازم، پرواز خود را با آرامش به سمت شهر صنعا آغاز کردیم.

 

وی افزود: مسیر ما تا مرز یمن کاملا عادی بود؛ کشور عمان با ما همکاری خوبی داشت؛ اما وارد فضای یمن که شدیم از طریق فرکانس خود یمن عربستان به ما گفت که مجوز فرود در صنعا را نداریم. علت را جویا شدم، اما دوباره این پیغام آمد که ما مجوز فرود نداریم.

 

کاپیتان صداقت نیا گفت: در پاسخ این پیغام گفتم «این دستور از کجا صادر شده است؟» جواب آمد: «از عربستان.» در پاسخ گفتم: «در این فضا ما عربستان را به رسمیت نمی شناسیم و به مجوز آنها نیازی نداریم. ما وارد فضای یمن شده ایم و از عربستان رد نشده ایم. هواپیما غیرنظامی و غیر مسلح است.»

خلبان صداقت نیا، پرواز به یمن که با هجوم جنگنده های نظامی عربستان رو به رو شد.و ناچار به بازگشت شد

در ادامه به این پیغام گفتم: این هواپیمای مسافربری ایرباس 310 است. دوباره تکرار کردم بار ما داروست و شمار مسافران را گفتم و تاکید کردم: بر روی زمین [در فرودگاه] صنعا بنده مسئولیت تمام این گفته ها را دارم.


خلبان هواپیمای ایرانی افزود: تمام این پیام ها را به یمن انتقال دادیم که به عربستان انتقال دهد. پس از گذشت کمتر از 10 دقیقه بعد پیام آمد که عربستان برای شما هواپیمای جنگده به پرواز در آورده است. ما هم استقبال کردیم و بی هیچ مشکلی گفتیم مسیرمان را ادامه می دهیم. هواپیماهای جنگنده به هواپیمای ما نزدیک شدند، به صورتی که تمام زنگ های هشدار هواپیما به صدا درآمد، ما اعتنایی نکردیم. به ما خیلی نزدیک بودند، یکی نزدیک بال هواپیما بود و یکی دیگر زیر هواپیما بود.


این دو جنگنده مرتب اخطار می دادند و اشاره می کردند که دنبال آنها برویم.


یمن به ما خبر داد که عربستان گفته است که فرودگاهی در خاک عربستان است که نزدیک است و باید در آنجا فرود بیاییم. ما اعتنا نکردیم و گفتیم این فرودگاه برای ما آشنا نیست. فرودگاه برای ما قابل نشستن نیست. اعلام کردم که ما مسیر خود را به سمت صنعا ادامه می دهیم.

خلبان صداقت نیا، پرواز به یمن که با هجوم جنگنده های نظامی عربستان رو به رو شد.و ناچار به بازگشت شد


وقتی بی اعتنایی ما را دیدند با علامت های مختلف و مانورهای مختلف ما را تهدید کردند. اسلحه ها و راکت های خود را به ما نشان می دادند؛ ما هم با خونسردی به آنها احترام گذاشتیم و سلام کردیم؛ تا زمانی که برای فرود ارتفاع خود را تغییر دادیم. ارتفاع را مرتب کم کردیم.


لحظه ای من نگاه کردم دیدم عربستان جنگنده ها را فراخوانده و از دور هواپیمای ما رفته اند.


تو این مدت ما درخواست ارتفاع کمتر از صنعا را مطرح کردیم، اما روی رادیو جوابی دریافت نکردیم، بعد از مدت کوتاهی متوجه شدیم عربستان در حال بمباران فرودگاه است. به ما خبر دادند که فرودگاه کاملا غیر ایمن است. باند را زدند و منفجر کردند. درخواست کردم که مقدار قابل استفاده باند را به من خبر دهند تا ببینم می توانم در فرودگاه بنشینم یا نه. بعد از 4-5 دقیقه گفتند باند سمت جنوب غیر قابل استفاده است، اعلام کردم که در بخش های دیگر می توانم بنشینم؟ پیغام آمد که درخواستم قبول شده است. برای فرود و در راستای باند کاملا مهیا بودیم، حدود نه کیلومتر به باند مانده، از وسط باند به عقب با دو راکت، باند را منهدم کردند که در همان زمان برج مراقبت را تخریب کردند، هواپیمایی که روی پارکینگ [یا در آشیانه] بود، نیز آتش زدند. در این لحظه احساس کردم که صلاح نیست که جان مسافران و هواپیما را به خطر بیندازم.

 

خلبان صداقت نیا تاکید کرد: درخواست افزایش ارتفاع کردم. کنار باند منهدم شده، یک باند کوچک با استحکام کمتر بود؛ درخواست کردم که آنجا فرود بیایم؛ زمانی که چرخش را تمام کردم و آماده فرود شدم، باز هم جنگنده های عربستان آمدند. به صلاحدید و برای اینکه خسارت های بیشتر متحمل عزیزان نشود، به ایران برگشتم. در برگشت هم اتفاقی نیفتاد؛ فقط جنگنده ها با حالت عصبانیت نزدیک هواپیما آمدند، چند راکت مختلف غیر جنگی در فضا رها کردند و رفتند.

خلبان صداقت نیا، پرواز به یمن که با هجوم جنگنده های نظامی عربستان رو به رو شد.و ناچار به بازگشت شد


وی با بیان اینکه قطعا برای بازگشت به یمن خلبانان بسیاری داوطلب اند، هم بنده و هم همکاران بنده برای کمک به یمن این کار را خواهیم کرد، تاکید کرد: این پرواز کاملا امدادی جهت کمک رسانی بود. ما واقعا می خواهیم که خارج از کارهای عادی مان فرصتی فراهم شود تا به مسلمانان و کشورهای همسایه کمک کنیم.

 

تصویر : http://rozup.ir/thumb150/1997585/photo_2016-11-28_16-21-21.jpg
پایگاه خبری بسیج دانشجویی دانشکده فنی ومهندسی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان